Każda skóra ma podobne potrzeby. Niezależnie bowiem od tego, czy jest ona sucha czy tłusta, tak czy owak potrzebuje nawilżenia i odżywienia oraz codziennego porządnego oczyszczenia (z zanieczyszczeń, kurzu i resztek makijażu). Pielęgnacja, którą utworzą w głównej mierze kosmetyki naturalne, może jej to wszystko zapewnić. Warto zatem przerzucić się z chemii na coś, co występuje tuż obok nas. Ziołowe toniki, ekstrakty roślinne i kremy bazujące na olejkach potrafią znakomicie wypielęgnować każdą skórę, wystarczy tylko dać im na to szansę.

Niegdyś preparaty naturalne uznawano wręcz za produkty luksusowe. A już na pewno uchodziły one za kosmetyki z tzw. „wyższej półki”. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo były to produkty drogie. Niewiele firm wypuszczało je do sprzedaży, dlatego te, które to robiły, bez żadnych oporów żądały sobie za nie olbrzymich pieniędzy. Zwykły naturalny krem do twarzy wyprodukowany wyłącznie z masła shea mógł wtedy kosztować pięćdziesiąt złotych, pomimo iż ważył zaledwie 50 g! Na szczęście te ceny uległy już zmianie. Odkąd kosmetyki naturalne przestały być niszą, a zaczęły tworzyć tak samo obszerną grupę produktów jak kosmetyki klasyczne, ich cena automatycznie poszła w dół. Dziś ten sam 50-gramowy krem z masłem shea będzie więc kosztować niecałe 20 zł. Produkty tego rodzaju stały się dostępne dla wszystkich. Nie są już wyrobami ekskluzywnymi, choć luksusowe może być ich działanie. A skoro nie kosztują one więcej niżeli „zwykłe” kosmetyki, warto chociaż raz po nie sięgnąć i samemu się przekonać, jak wpływają one na stan skóry.

Jest jeszcze jeden sposób na to, by oszczędzać na naturalnej pielęgnacji. Jeżeli dla kogoś nawet najtańsze naturalne kosmetyki okazują się zbyt drogie, może on spróbować odtworzyć je w domowych warunkach. Wystarczy spojrzeć na skład preparatu i zakupić wszystkie występujące w nim substancje. Domowe preparaty potrafią być równie skuteczne co te drogeryjne.