Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak np.: zaburzenia hormonalne, choroby owłosionej skóry głowy, zaburzenia psychologiczne, radykalna dieta czy nieprawidłowa pielęgnacja. Jeśli zatem zauważamy u siebie poważne problemy z włosami nie warto czekać lecz jak najszybciej udać się do gabinetu trychologicznego w celu uzyskania diagnostyki. Podstawowym badaniem trychologicznym jest tzw. trichoskopia. Jednak często to badanie jest uzupełniane wykonaniem trichogramu.

Przyjrzyjmy się czym jest trichogram, jak i w jakim celu się go wykonuje.
Trichogram to mało inwazyjne, mikroskopowe badanie korzeni włosów, które pomaga w określeniu typu łysienia oraz szybkości jego postępowania. Do wykonania badania konieczne jest pobranie od pacjenta ok. 100 włosów, które później za pomocą mikroskopu poddawane są dokładnej analizie. Wyniki trichogramu pozwalają na ocenę aktualnego stanu cyklu włosowego i pomagają w odnalezieniu przyczyn utraty włosów. Dzięki temu badaniu można też ustalić typ łysienia – rozróżnić np. łysienie androgenowe od przewlekłego łysienia telogenowego, stwierdzić łysienie plackowate czy bliznowaciejące.

Dla kogo przeznaczone jest badanie?

Poleca się wykonanie trichogramu osobom, które mają znaczne problemy z włosami, m.in.:
– kobietom, w każdym przypadku łysienia,
– osobom cierpiącym na trichotillomanię (nawykowe wyrywanie włosów),
– przed przeszczepem włosów,
– w przypadkach kiedy trudno jest innym badaniem oznaczyć typ łysienia.

Do zabiegu nie istnieją żadne przeciwskazania. Aby dobrze przygotować się do trichogramu nie należy myć włosów ok. 3-4 dni przed jego wykonaniem oraz nie stosować kosmetyków do włosów takich jak żele, lakiery czy pianki. Natomiast w przypadku włosów farbowanych widoczny odrost musi mieć ok. 1 cm. Badanie to wykonuje się nie tylko w celach diagnostycznych ale również kontrolnie do oceny prawidłowości leczenia występującego schorzenia.